İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ihbar var olduğu gerekçesiyle evi özel harekatçılar tarafından basılarak, kapısı koçbaşıyla kırılan CHP Hazro İlçe Başkanı Turgut İncel’i arayarak helallik istedi.

Konuyla ilgili Sözcü gazetesine açıklama yapan Turgut İncel, “Olayın duyulması sonrasında İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu beni telefonla arayarak üzüntülerini dile getirdi. Benimle ve eşimle görüşerek ‘hakkınızı helal edin’ dedi. Olayla ilgili tahkikat başlatılacağını ve takipçisi olacağını söyledi. Çok mutlu oldum kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI 

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada da olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, “Şüpheli U.İ. isimli şahsın ikametinde arama yapıldığı esnada aynı katta bulunan ve CHP Hazro İlçe Başkanı Turgut İncel’e ait olduğu anlaşılan ikametin kapısının açılması üzerine bu ikamete de kontrol ve görüşme amaçlı girilmiş bilahare ikametten çıkılmıştır. Arama izni olmadan ikamete girilmesi iddialarıyla ilgili gerekli soruşturma süreci başlatılmıştır” denildi.

Ne olmuştu?

Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde CHP İlçe Başkanı Turgut İncel’in ve yakınlarının evleri gece yarısı “ihbar var” denilerek özel harekat timleri tarafından basıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca olayla ilgili açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nın üzerinden 10 gün geçtiğini anımsatarak, “Gece yarısı, ihbar var diyerek kapıları koçbaşıyla kırılıyor! Çocukların gözü önünde evde arama ve darp! Ev tarumar ediliyor, ‘pardon’ denerek gidiliyor!” demişti.