Okul müdürü tarafından tacize maruz kalan öğretmen, müdürün şikayetiyle sanık durumuna düştü. İddia makamı ise, öğretmene ceza istedi.

Adana’nın Seyhan ilçesinde özel bir okulda görev yapan öğretmen S.K., okul müdürü M.T. tarafından maruz kaldığı tacizi 9 Ekim 2019’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne taşıyarak, şikayetçi oldu. Şikayeti değerlendiren İl Milli Eğitim Müdürlüğü, S.K.’nin görev yerini değiştirirken, M.T. ise aynı okulda görevine devam etti.

ŞİKAYETTE BULUNDU

Bir süre sonra tacizle suçlanan M.T., öğretmen S.K.’nin kendisine tehdit ve hakaret içeren mesajlar attığını iddia ederek, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Şikayet üzerine ise öğretmen S.K. hakkında soruşturma açıldı.

Soruşturma neticesinde tacize uğrayan kadın hakkında savcılıkça “tehdit” ve “hakaret” iddialarıyla iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianameyi kabul eden Adana 26’ncı Asliye Ceza Mahkemesi, S.K. hakkında dava açtı.

Davanın ilk duruşması bugün görüldü. S.K., M.T. ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşma, kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasıyla başladı.

TANIKTAN DA TACİZ SUÇLAMASI

Daha sonra duruşmada savunma yapan S.K., davaya konu olan mesajı atmadığını belirterek, kendisi dışında başka kadınların da M.T.’nin tacizine maruz kaldığını söyledi. S.K., savunmanın sonunda ise beraatını istedi.

M.T. ise, kendisini savunarak iftiraya uğradığını ileri sürdü ancak duruşmada dinlenen tanık da, M.T.’nin tacizlerine tanık olduğunu belirtti.

SAVCI CEZA İSTEDİ

İddia makamı esasa dair mütalaasında, S.K.’nin “tehdit” ve “hakaret” suçundan cezalandırılmasını istedi. Avukatlar, mütalaaya karşı ek süre talebinde bulundu.

Avukatların talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 13 Nisan’a erteledi.

KADINLARDAN AÇIKLAMA

Duruşma sonrası Adana Kadın Platformu üyesi Avukat Sevil Aracı Bek, bu davanın taciz failinin suçunu bastırmak üzere açılan bir dava olduğunu belirterek, “Tabiri caizse hem suçlu, hem güçlü davası. Yıllardır yönettiği okulda neredeyse tüm kadınlara yakışıksız hareketlerde bulunan, kadınları taciz eden bu zat hak ettiği cezayı elbette alacaktır. Şu ana kadar bu kişi hakkında taciz suçlaması ile açılmış üç dava bulunmaktadır. Bugün yapılan ve kadın arkadaşımızın yargılandığı dava karar için 13 Nisan gününe ertelendi. Bizler tüm bu davaları kadınlar olarak takip edecek, tacizcilerin cezalandırılması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. (MA)