Tarihi Er Rızk Camii iş makineleri ile tahrip ediliyor

HASANKEYF- Yapımı süren Ilısu Barajı nedeniyle Hasankeyf’te tahribat sürüyor. Zorla taşınan tarihi ve kültürel varlıkların ardından ibadete kapatılan Er Rızk Camii minaresinin taşları yerinden söküldü.

Ilısu barajı nedeniyle 12 bin yıllık yaşam belleği olan Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te tahtibat sürüyor. İnşaay sahasına çevrilen ilçede zorla taşınan tarihi ve kültürel varlıkların ardından şimdi de 609 yıllık tarihe sahip ve Eyyübiler dönemine ait Er Rızk Camii minaresinin taşları tek tek yerinden sökülüyor.

TARİHİ CAMİDE İŞ MAKİNELERİYLE YIKIM

Tek parça halinde taşınması ‘yıkım riski’ oluşturuyor denilerek üç parça halinde taşınması planlanan minarenin taşları yerinden sökülürken, camii ise ibadete kapatıldı. Camii bahçesinde yer alan ağaçlar yıkım nedeniyle kesilirken, iş makineleri ile camiinin taşlarının sökülmesi ve cami çatısı üzerinde iş makineleri ile kazı yapılması dikkat çekiyor. Tarihi camii ve minarenin zorla taşınması için iş makineleri ile hızlandırılan yıkıma karşı ise kamuoyunun sessizliği ise düşündürücü.

Öte yandan Dicle Nehri’nin kumla doldurulma işlemi sürerken, Hasankeyf Kalesi’ne ise beton duvar örülüyor.
İlçeyi gezmeye gelen trustler ise karşılaştıkları tahribat karşısında tepki gösteriyor.