‘Tecavüz’ haberlerine ilişkin Gazetemizin imtiyaz sahibine soruşturma | JIYAN HABER

JIYAN HABER

‘Tecavüz’ haberlerine ilişkin Gazetemizin imtiyaz sahibine soruşturma

‘Tecavüz’ haberlerine ilişkin Gazetemizin imtiyaz sahibine soruşturma
458 views
06 Ağustos 2020 - 13:07

Uzman çavuş’un tecavüzü ardından intihar girişiminde bulunan İ.E. hakkında gazetemizin yayımladığı haberlere ilişkin gazetemizin İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında soruşturma açıldı. 

Gazetemizin imtiyaz sahibi İdris Yayla hakkında başlatılan soruşma ulusal basında geniş yer buldu.

Batman’da yaşanan tecavüz olayına ilişkin Mezopotamya Ajansında Metin Yoksu’ya konuşan Yayla şunları söyledi:

‘HABERCİLERLE UĞRAŞILMASI İLGİNÇ’

 Haberi neden yaptığı sorulan Yayla, genç bir kadının ölümle pençeleştiği dakikalarda emniyetin haberciler ile uğraşmasının ve onları ifadeye çağırmasını doğru bulmadığını söyledi. Yayla, “Bu haberi ilk sizin yaptığınızı biliyorduk dediler. Oysaki bu haberi ilk yapmayı bir gazeteci olarak elbette biz de isterdik ama bu haberi ilk biz yapmadık. Haberi ilk Mezopotamya Ajansı yaptı, sonra Jinnews yaptı. Biz ise haberi onlardan aldığımızı söyledik. Onun dışında İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi, Batman Barosu ve Siirt Barosu’nun açıklamalarını yayınladık. Bunları yazmak nasıl halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek oluyor” diye sordu. 

‘İLK DEFA SORUŞTURMAYA MARUZ KALDIK’ 

Batman’da 24 gazetenin olduğunu kendilerinin ise 25’inci gazete olduklarını ifade eden Yayla, “İlk defa resmi bir soruşturmaya maruz kaldık. Batman’da yeni bir gazeteyiz, daha önce sahada çalışan muhabirlerimiz darp da edildi, muhabirlerimiz ve yazarlarımız gözaltına alındı. Diğer gazeteler gibi bizi de hizaya getirmek istiyorlar. Ama biz doğru bildiğimizi yazmaktan vazgeçmeyiz” diye konuştu. 

SORULMASI GEREKEN SORU 

İfadeye çağrılmasını doğruların önüne geçmek için olduğunu dile getiren Yayla, “Şunu bir kez daha söylemek gerekiyor. Öncelikle genç bir kadın yaşamına son vermek istemiş. Ve bunun duyurulması gerekir. Bunlar yazılmalı ki cezasızlık olmasın. Önemli olan bugün genç kadının ayağa kalkmasıdır. Biz gazeteciler ise önceliğimiz kamuoyunu ilgilendiren konuları tüm şeffaflığı ile yazmalıyız. Yazılmalı ki bir daha bu acılar yaşanmasın. Biz ifadeye çağrıldık, ifade verdik, bunlar önemli değil. Peki tecavüzcü neden dışarıda bunun sorulması gerekmez mi” dedi. 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.