Ücretli poşet uygulaması sosyal medyada tepki konusu oldu

HABER MERKEZİ- Ücretli poşet uygulamasına karşı yurttaşların alternatifleri ve tepkileri sosyal medyada gündem oldu.

Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından Çevre kanunu’nda yapılan yeni değişikliklerle birlikte 1 Ocak tarihinden itibaren poşetlerin ücretli olmasına karar verilmesinin ardından poşet ücreti olarak 25 kuruş alınmaya başlandı.

Ülkenin birçok yerinde yurttaşlar uygulamaya tepki gösterirken bazı yurttaşlar ise uygulamanın çevreçi bir uygulama değil, bunun yerine geri dönüşümün olmasının daha etkili olabileceği görüşünde. Ücretli poşet uygulamasıyla ilgili tartışmalar sürerken bazı yurtaşlar ise tepkisini yanında getirdiği poşetle veya markete el arabası getirerek gösterdi.

YURTTAŞLARDAN ÜCRETLİ POŞETE KARŞI TEPKİ: POŞETİ İADE ETTİ

Yeni uygulamaya göre barkodlu ve düz poşetlerin sadece paralı olması gerektiğini dile getiren bazı yurttaşlar ise BİM ve A-101 benzeri marketlerdeki poşetlerin üzerinde reklamları olmasına rağmen para ödemenin uygulamaya uygun olmadığını ifade ediyor. Buna karşılık ise bugün ismi öğrenilemeyen bir yurttaş yaptığı alışveriş sonucu aldığı poşetten memnun kalmadığını belirterek poşeti iade etti. Yurttaş’ın sosyal medyada paylaşılan iade fişi ise birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından destek gördü. Öte yandan bazı yurttaşlar ise uygulamaya karşı evde bulunan poşetlerle market alışverişi yaparken, ellerinde el arabaları ile alışveriş yapanlar ise dikkat çekti.

MARKETLERDEN BAZILARI EL ARABASI VE EVDEN GETİRİLECEK POŞETLERİ YASAKLADI

Uygulamayla ilgili tartışmalar ve tepkiler sürerken, bir market ise evden getirilecek olan el arabası ve poşetlerin market içerisine alınmasını yasaklayan bildiri astı.

UYGULAMAYA UYMAYAN İŞLETMELERE 10 TL CEZA

Öte yandan uygulamaya uymayan işyeri,  market ve işletmelere 10 TL cezai işlem uygulanacağı öğrenildi.