WSJ: ABD Nisan sonuna kadar Suriye’den tamamen çıkıyor « Jiyan Haber

SON DAKİKA

Jiyan Haber

WSJ: ABD Nisan sonuna kadar Suriye’den tamamen çıkıyor

WSJ: ABD Nisan sonuna kadar Suriye’den tamamen çıkıyor
Bu haber 08 Şubat 2019 - 6:56 'de eklendi ve 1 views kez görüntülendi.

ABD’nin Suriye’deki güçlerinin tamamının Nisan sonuna kadar ülkeden çekmeyi planladığı iddia edildi.

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin görevdeki ve eski Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) korunması için herhangi bir plan yapılmasını beklemeden Nisan ayı sonuna kadar Suriye’den çekilmeyi tamamlaması beklendiği iddia edildi.

Yetkililerin birkaç gün içinde IŞİD’in elindeki son beldenin de alınması ile ABD’nin Suriye’deki güçlerinin artık tamamen çekilmeye odaklanacağını ifade ettiği belirtildi. Planlarlarda herhangi bir değişiklik olmazsa ABD güçlerinin önemli bir kısmı mart ayında çekilmiş olacağı, geri kalanının ise Nisanın sonuna kadar Suriye’den ayrılacağı sürüldü.

‘ABD, QSD’NİN KORUNMASI KONUSUNDA TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELER YAPTI’

ABD’nin QSD korunması konusunda Türkiye ile görüşmeler yaptığının ancak bu konuda yol alınmadığı belirtilen haberde yetkililer, ABD güçlerinin, QSD için herhangi bir koruma planı olmaksızın ülkeden çekileceğine dikkat çekti.
Pentagon Wall Street Journal’da yer alan iddialara yönelik açıklama yapmaktan kaçınıyor ancak ABD Başkanı Trump, dün IŞİD Karşıtı Koalisyon Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda yaptığı açıklamada önümüzdeki hafta içerisinde IŞİD’ın elindeki topraklarının tamamının alındığını duyurabileceğini ifade etmişti.

ABD’nin çekilme sürecini yakından takip etmek ve süreci koordine etmek üzere Türkiye ile ABD arasında ortak görev gücü kurulmuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA