Yazar ve Şair Selim Temo, Batmanlı okurlarıyla bir araya geldi

BATMAN- Batman’da gerçekleştirilen söyleşide okurlarıyla bir araya gelen Kürt Yazar ve Şair Selim Temo, Kürt dili ve edebiyatı üzerinde dururken, son çıkan kitabı “Horasan Kürtleri” ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yeni Sahne ile Batman Kültür ve Sanat Derneği (Bart) tarafından ve Batman Barosu’nun da katkılarıyla Kürt Yazar ve Şair Selim Temo’nun katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirildi. Batman Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşiye Selim Temo’nun ailesi ve çok sayıda okur katılırken, okurlar ise yoğun ilgi gösterdi. Yazar Temo, Kürt dili ve edebiyatı üzerine değerlendirmelerde bulunan Temo, Kürt edebiyatının öncülerinden Melayê Cizîrî ile Ehmedê Xanî’nin kitaplarından kesitler okudu.

HORASAN KÜRTLERİ İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELER

Temo, daha önceki kitapları ile son çıkan kitabı “Horasan Kürtleri” kitabı üzerinde dururken, kitabı yazma süreci, Horasan’daki Kürtlerin maruz kaldığı asimilasyon politikalarına rağmen günümüze kadar kimliklerini nasıl korudukları ile ilgili bilgiler paylaştı. Temo, Horasan Kürtleri’nin kökleri, izleri ve yaşadıkları coğrafyalar, dilleri, gelenekleri, görenekleri, şiveleri ve içinde oldukları aşiretler üzerinde geniş şekilde bilgiler vererek, “Horasan Kürtleri” kitabından alıntı yaparak anlattı.

Söyleşi, soru ve cevapların ardından Temo’nun kitaplarını imzalamasıyla son buldu.