Yerel aşiret, Suriye ve İran güçlerinin Derazor’dan çıkarılmasını istedi | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Yerel aşiret, Suriye ve İran güçlerinin Derazor’dan çıkarılmasını istedi

Yerel aşiret, Suriye ve İran güçlerinin Derazor’dan çıkarılmasını istedi
179 views
13 Ağustos 2020 - 23:45

Dêrazor’da kendilerine yönelik yapılan suikastlar ile gündeme gelen Igêdat aşireti, Uluslararası Koalisyon’a çağrı yaparak, İran ve Suriye Hükümet güçlerinin Dêrazor’dan çıkartılmasını istedi.

Dêrazor’da yaşanan son gelişmeleri görüşmek üzere Igêdat aşiretine bağlı Bakir kabilesinin çağrısı üzerine, aşiretin şeyhleri ve kanaat önderleri Dêrazor’da bir araya geldi. Dêrazor’un Siwêr kasabasına bağlı Beyda köyünde gerçekleşen toplantıya 3 bine yakın İgêdat aşireti ileri geleni, Dêrazor Sivil Meclisi Eş Başkanı Xesan Yûsif, QSD ve Uluslararası Koalisyonu temsilen heyetler de katıldı.

BİRLİK ÇAĞRISI

Toplantının ardından Bakir aşireti adına, bir dizi taleplerin bulunduğu basın açıklaması yapıldı. Açıklamada konuşan Bakir aşireti sözcüsü Ebu Hasan El Enberi, bölge ve ülke genelinde yaşanan çatışmalar nedeni ile tehlikeli bir süreçten geçildiğine dikkat çekerek, zor yaşam koşulları zor yaşam koşullarıyla, bölge ihtiyaçlarını karşılayamayan hizmet çalışmalarının, sağlık, eğitim, tarım ve güvenlik alanlarında gerilemeler yaşadığını belirtti.

“Bu temelde aşiretler ve kabileler ile halklar arasında farklılıkların ortadan kalkması, bölgeye ve halkına olumlu yansımaları olması adına büyük emekler harcanmıştır” diye devam eden El Enberi, bölgede birlik, beraberlik dayanışma için yapılan çalışmalara dikkat çekilmesi gerektiğini, Şeyh Nevaf Faris, El Cerah’ın birlik ve dayanışma mesajı içeren sözlerinin, yalnızca Igêdat kabileleri arasında değil, bütün halklardan aşiret ve kabileler arasında birlik çağrısı yaptığını ifade etti.

El Enberi son olarak şu taleplerde bulundu:

“* Suriye krizi, özgür ve birleşik bir Suriye temelinde siyasi yöntemlerle çözülmelidir.

* Bölgenin güven ve huzuru için Askeri Meclise, sürecin gerektirdiği maddi ve manevi desteği sunması için çağrı yapıyoruz.

* Bölgemiz sakinlerinin göç etmek zorunda kaldığı 7 köyden rejimin ve İranlı milislerin çıkarılmasını istiyoruz.

* Güvenlik sorununun çözülmesi için ivedi bir şekilde çalışma başlatılmalı, kanaat önderleri ve şeyhler ile bu süreçte katledilenlere ilişkin soruşturmaların açılmasını talep ediyoruz.

* Bölgeden başlıca sorumlu oldukları için Uluslararası Koalisyonu bu taleplerimizi yerine getirmeye, bölgede barış ve huzuru sağlamaya çağırıyoruz.

Son olarak Bakir kabilesinin, Igêdat aşiretinin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtiyor, halkın taleplerini dinleyen Uluslararası Koalisyon yetkilileri başta olmak üzere toplantıya katılan herkese teşekkür ediyoruz.” (MA)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.