Yoğun bakım doluluk oranı Batman'da yüzde 79, Mardinde 81 | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Yoğun bakım doluluk oranı Batman’da yüzde 79, Mardinde 81

Yoğun bakım doluluk oranı Batman’da yüzde 79, Mardinde 81
177 views
04 Eylül 2020 - 20:28

Diyarbakır’da açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68 olduğunu açıkladı. Koca, bölge illerine şehir hastanesi yapılacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır’daki temaslarının ardından koronavirüs salgınına ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye genelindeki hastanelerin doluluk oranı hakkında bilgi verdi.

Hastanelerdeki doluluk oranlarının rakamlarını paylaşan Koca, birçok ilde yapılan ve krize dönüşen Şehir Hastanleri’ni bölge kentlerinde de yapmayı planladıklarını açıkladı. Koca, “Türkiye’de yatak doluluk oranımız şu an yüzde 51, yoğun bakım doluk oranımız yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 31’dir” dedi. Vaka artışının en çok yaşandığı illerin başında gelen Diyarbakır’da incelemelerde bulunan Koca, şehre bin yataklı şehir hastanesi yapılacağını açıkladı. Koca, “Şanlıurfa, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Siirt ve Mardin’e hastaneler yapılacak. Üçüne şehir hastanesi, üçüne devlet hastanesi yapılacak” açıklamasını yaptı. Bu 6 ildeki hastane doluluk oranına ilişkin de bilgi veren Koca, “Yoğun bakım doluluk oranı Batman’da yüzde 79, Diyarbakır’da 66, Mardin’de 81, Siirt’te 62 Şanlıurfa’da yüzde 74, Şırnak’ta ise yüzde 58” bilgisini paylaştı.

AİLE İÇİ TEMASLA BULAŞ ARTTI

Diyarbakır’da temaslı kişilerinin yüzde 91’inin aile içinde bulaştığını tespit ettiklerini ifade eden Koca, bu süreçte aile ziyaretlerinin ve kalabalık toplantıların yapılmaması gerektiğini vurgularken, bir kez daha sorumluluğun halkta olduğunu savundu.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle: “Bildiğiniz üzere bu hastalığı kesin tedavisi olmamakla birlikte erkenden başlanan tedavilerle en başarılı ülkelerden birisiyiz. Bu yüzden vefat sayısını az sayıda tutmayı başardık. Pandeminin ilk başlarında alınan kısıtlayıcı önlemlerle düşüşü sağladık.
Sosyal mesafenin korunamadığı ortamlar oldu. Bunun yansımasını da hemen gördük. Bu süreci aile bağlarının en sağlam olduğu gelenek ve göreneklerine en fazla bağlığı ile bilinen orta Anadolu ve güney doğu Anadolu bölgelerimizde daha fazla yaşadık.Hasta artışının olduğu iller arasında Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Siirt ve Şırnak var. Tüm Türkiye’de yatak doluluk oranlarını izlemekteyiz.

Hasta yatak kapasitelerimizi değerlendirdiğimizde Batman’da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 79, Diyarbakır’da ise yüzde 66… Şırnak’da ise yoğun bakım doluluk oranı yüzde 58.Yoğun bakım yatak sayısı 113 idi ayrıca 103 yatak ilavesi ile kapasitemizi arttırmış olacağız.

Diyarbakır yoğun bakım yatak sayımıza 106 yatak ilavesi ile kapasitemizi 520 yatağa çıkarmış olacağız. Mardin’deki yoğun bakım sayısını kapasitemizi 182 yatağa çıkarmış olacağız. Siirt ilimizde kapasitemizi yoğun bakın yatak sayımızı 83 yatağa çıkarmış olacağız. Şanlıurfa’da 110 yatak ilavesi ile 710 yatağa çıkarmış olacağız. Türkiye genelinde ise yatak doluluk oranımız şu an yüzde 51, yoğun bakım doluk oranımız yüzde 68, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 31’dir.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.