Yüksekdağ: Bugün bakıldığında siyasi darbe devam ediyor | JIYAN HABER

JIYAN HABER

Yüksekdağ: Bugün bakıldığında siyasi darbe devam ediyor

Yüksekdağ: Bugün bakıldığında siyasi darbe devam ediyor
255 views
14 Temmuz 2020 - 14:30

Tutuklu yargılandığı davada savunma yapan HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Bugün bakıldığında siyasi darbe devam ediyor. En çok hukuk düzenine yapıldığı ortaya çıktı. Hukuk düzenine yapılan darbenin mağdurlarıyız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 19’uncu duruşması başladı. Bulunduğu Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılan Figen’in Sıhhiye Adliyesi’nde görülen duruşmasına avukatları, HDP milletvekilleri Semra Güzel, Kemal Peköz ve Mahmut Toğrul’da izleyici olarak katıldı.

Figen, “Örgüt yöneticiliği”, “Örgüt propagandası”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “Suç işlemeye tahrik” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” iddialarıyla yargılanıyor.

Figen hakkında açılan dava dosyası 7 ayrı fezlekenin birleştirilmesinden oluşuyor. 92 sayfalık dosya kapsamında Figen hakkında 30 yıldan 83 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Figen’in Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içerisindeki faaliyetleri ve kimi siyasi faaliyetleri dosyadaki suçlamalar arasında yer alıyor.

Kimlik tespiti ardından başlayan duruşmada söz alan Figen, tutuklanmalarının bir siyasi darbe ürünü olduğunu söyledi. Bugün bakıldığında siyasi darbenin devam ettiğini kaydeden Figen, “Darbenin üzerinden dört yıl geçti ama ne yazık ki dört yıl boyunca başarıya ulaşamamış olsa da darbe siyasetten başarıya ulaştı. Ekonomide, sosyal yaşamlarda bu darbenin etkilerini daha fazla görüyoruz. En çok hukuk düzenine yapıldığı ortaya çıktı. Hukuk düzenine yapılan darbenin mağdurlarıyız. Başka bir olağanüstü koşulun sonucunu da yaşıyoruz. Pandemi ayrıca siyasi ve toplumsal bir vakaya dönüştü biz cezaevindekiler daha fazla deneyimledik. Bugünkü koşullarda siyasetten de fiziksel olarak da olağan seyretmiyor” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.